Bobry na fali

Jeszcze na początku ubiegłego wieku populacja bobra europejskiego w Polsce była skrajnie nieliczna. Dzisiaj sytuacja przedstawia się zgoła inaczej. Działania ochronne i sztuczna reintrodukcja okazały się na tyle skuteczne, że w chwili obecnej nad większością krajowych cieków wodnych bez większego trudu można natknąć się na ślady ich działalności.

Co ciekawe, od jakichś pięciu lat w gazetach i na portalach internetowych co jakiś czas pojawiają się artykuły w stylu „Inwazja morskich bobrów!„, ale myślę, że w przypadku Bałtyku mówienie o „inwazji” jest grubą przesadą. Prawdą jest jednak, że coraz częściej również nad morzem, można na bobry natrafić. Dwa lata temu spędzaliśmy z Olą majówkę w Rowach i – spacerując wzdłuż plaży – mogliśmy naocznie się o tym przekonać. Spotkany przez nas zwierzak wyglądał na zmęczonego, jednak nie zważając na fale, uparcie płynął w stronę odległego o jakieś trzy kilometry ujścia Łupawy.

A Wy? Czy także macie jakieś nietypowe obserwacje tych naszych największych gryzoni?

2 responses

  1. Działalność bobrów można zaobserwować nawet w centrum Wrocławia. Z jednej strony to fajnie, ale z drugiej… Uszkadzają lub ścinają drzewa, których w miejskim krajobrazie nigdy za wiele. No cóż, przyroda rządzi się własnymi prawami.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: